top of page
305562545_5360155540700143_6090705570951085045_n.jpg

Open Stage

Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Młodzieżowych Art w ramach programu Erasmus+, przy wsparciu finansowym pochodzącym z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. W wymianie młodzieży udział wzięła młodzież z Polski, Rumunii, Bułgarii, Macedonii Północnej, Republiki Czeskiej i Portugalii (w sumie 42 osoby). Projekt odbył się w dniach 29.04-06.05.2022 w Gminnym centrum Kultury  w Wierzchosławicach. 
 
 
 

 

Udało nam się zrealizować projekt w trakcie którego głównym narzędziem pracy był taniec. Również to dzięki tańcowi udało nam się zagłębić w zagadnienia dotyczące równości płci i równości szans oraz zrozumieć istotę tych zagadnień. Tak więc cel jaki było wykorzystanie narzędzi z zakresu kultury i sztuki a zwłaszcza tańca na rzecz zrozumienia zagadnień z zakresu równości szans i równości płci udało nam się w pełni osiągnąć. Projekt "Scena Otwarta"każdemu z nas (uczestników wymiany młodzieży) pozwolił rozwinąć pasję do tańca, zaprezentować swoją wrażliwość i ekspresyjność, poszerzyć wiedzę z zakresu zagadnień dotyczących równości szans i równości płci, partycypować w zupełnie nowych doświadczeniach. W trakcie projektu każdy z nas (uczestników) otrzymał unikalną szansę na znalezienie się na "scenie" (tej prawdziwej i tej w ujęciu metaforycznym) i otrzymując realną szansę na odciśnięciu swojego śladu w przestrzeni projektowej a tym samym przyczynić się do realizacji celów i rezultatów które sobie założyliśmy. Naszej grupie projektowej udało się stworzyć w trakcie wymiany młodzieży bezpieczną i komfortową przestrzeń projektową która umożliwiła nam nabywanie i poszerzanie takich kompetencji jak: uczenie się współpracy w grupach międzynarodowych, poszerzanie świadomości projektowej i europejskiej, rozwijanie kompetencji językowych, uzyskanie wiedzy z zakresu tematów dotyczących równości płci i równości szans oraz nadawania tym zagadnieniom własnej interpretacji, zbudowanie w sobie postawy tolerancji na odmienność poglądów, odmienną wrażliwość, wychowanie, zwyczaje, kulturę. Ponadto nauczyliśmy się wykorzystywać taniec do przełamywania własnych ograniczeń (min: nieśmiałość, strach przed publicznymi występami, stereotypowy sposób myślenia) a także wyrażać własną ekspresyjność, przekazywać ważne dla nas treści oraz oddziaływać poprzez taniec na otoczenie wokół nas. 
 
 

Spektakl "Open Stage" który nasza grupa projektowa przygotowała i wystawiła na deskach Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach to najważniejsze osiągnięcie wymiany młodzieży zrealizowane w ramach projektu "Open Stage"

Tematyka spektaklu odnosiła się do zagadnień dotyczących równości płci oraz równości szans. Po premierze spektaklu "Open Stage" odbyło się spotkanie naszej grupy projektowej ze zgromadzoną w sali lokalną młodzieżą, podczas którego opowiedzieliśmy naszym gościom o naszym projekcie, naszych krajach oraz programie Erasmus+ a także porozmawialiśmy o ich odczuciach wynikających z obejrzenia naszego spektaklu

Na zaproszenie naszej grupy projektowej w zajęciach tanecznych udział wzięli przedstawiciele Zespół Pieśni i Tańca Swojacy W trakcie zajęć nauczyliśmy się tańczyć tańce kultywowane od wieków w Małopolsce i regionie tarnowskim oraz zapoznaliśmy się z ich sposobem opowiadania poprzez taniec o swojej regionalnej tożsamości, wrażliwości, kulturze. Wspólnie zastanowiliśmy się jaką rolę w kulturze oraz budowaniu tożsamości Małopolski i Tarnowa ale także naszych regionów (w Portugalii, Macedonii, Rumunii, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Polsce) odgrywa taniec, porozmawialiśmy o tańcu jako jednym ze sposobów na wyrażanie swojej emocjonalności, pokonywanie różnorodnych ograniczeń a także budowaniu lokalnej społeczności/wspólnoty.

305601050_5360401297342234_1665423335158613317_n.jpg

Pracując w międzynarodowych grupach opracowaliśmy mapę szans i mapę zagrożeń odnoszących się do zagadnienia równości płci w kontekście naszego funkcjonowania w różnych przestrzeniach życia: rodzinnej, edukacyjnej, zawodowej, związanej z realizacją własnych zainteresowań i pasji itp. Na dużych kartach papieru stworzyliśmy w formie graficznej mapy: szans i zagrożeń dotyczących zagadnień równości płci. Po ukończeniu pracy każda grupa zaprezentowała swoją grafikę oraz szczegółowo omówiła jej przekaz wraz ze wskazaniem konkluzji, wniosków, zaleceń i referencji.

Nie często się zdarza, aby w miejscu realizacji wymiany młodzieży odbywał się koncert muzyki symfonicznej W trakcie wymiany młodzieży "Open Stage" to właśnie się wydarzyło Cała nasza 42 osobowa grupa miała możliwość wysłuchać koncertu Orkiestry Muzyków z Ukrainy pod batutą Martyny Zych

305766995_5360448390670858_5625627160864082924_n.jpg

Odwiedziliśmy też (Rita -Portugalia, Pavel - Republika Czeska, Michał i Adam - Polska) RDN Małopolska, najprężniej działające radio w regionie, aby opowiedzieć o wymianie młodzieży "Open Stage", programie Erasmus+ oraz zaprosić mieszkańców regionu tarnowskiego na premierę musicalu/teatru tańca przygotowywanego przez naszą 42 osobową międzynarodową grupę projektową. P.S. wielkie podziękowania dla Pani redaktor Marii Polczak za stworzenie naszemu projektowi możliwości rezonowania na cały region

279007529_5005576526158048_6918597370847158337_n.jpg

Sprawdź jak przebiegła nasza wizyta w RDN Małoplska -->  

bottom of page