Open Stage
Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Młodzieżowych Art w ramach programu Erasmus+, przy wsparciu finansowym pochodzącym z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. W wymianie młodzieży udział wzięła młodzież z Polski, Rumunii, Bułgarii, Macedonii Północnej, Republiki Czeskiej i Portugalii (w sumie 42 osoby). Projekt odbył się w dniach 29.04-06.05.2022 w Gminnym centrum Kultury w Wierzchosławicach.
Udało nam się zrealizować projekt w trakcie którego głównym narzędziem pracy był taniec. Również to dzięki tańcowi udało nam się zagłębić w zagadnienia dotyczące równości płci i równości szans oraz zrozumieć istotę tych zagadnień. Tak więc cel jaki było wykorzystanie narzędzi z zakresu kultury i sztuki a zwłaszcza tańca na rzecz zrozumienia zagadnień z zakresu równości szans i równości płci udało nam się w pełni osiągnąć. Projekt "Scena Otwarta"każdemu z nas (uczestników wymiany młodzieży) pozwolił rozwinąć pasję do tańca, zaprezentować swoją wrażliwość i ekspresyjność, poszerzyć wiedzę z zakresu zagadnień dotyczących równości szans i równości płci, partycypować w zupełnie nowych doświadczeniach. W trakcie projektu każdy z nas (uczestników) otrzymał unikalną szansę na znalezienie się na "scenie" (tej prawdziwej i tej w ujęciu metaforycznym) i otrzymując realną szansę na odciśnięciu swojego śladu w przestrzeni projektowej a tym samym przyczynić się do realizacji celów i rezultatów które sobie założyliśmy. Naszej grupie projektowej udało się stworzyć w trakcie wymiany młodzieży bezpieczną i komfortową przestrzeń projektową która umożliwiła nam nabywanie i poszerzanie takich kompetencji jak: uczenie się współpracy w grupach międzynarodowych, poszerzanie świadomości projektowej i europejskiej, rozwijanie kompetencji językowych, uzyskanie wiedzy z zakresu tematów dotyczących równości płci i równości szans oraz nadawania tym zagadnieniom własnej interpretacji, zbudowanie w sobie postawy tolerancji na odmienność poglądów, odmienną wrażliwość, wychowanie, zwyczaje, kulturę. Ponadto nauczyliśmy się wykorzystywać taniec do przełamywania własnych ograniczeń (min: nieśmiałość, strach przed publicznymi występami, stereotypowy sposób myślenia) a także wyrażać własną ekspresyjność, przekazywać ważne dla nas treści oraz oddziaływać poprzez taniec na otoczenie wokół nas.
Spektakl "Open Stage" który nasza grupa projektowa przygotowała i wystawiła na deskach Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach to najważniejsze osiągnięcie wymiany młodzieży zrealizowane w ramach projektu "Open Stage"
Tematyka spektaklu odnosiła się do zagadnień dotyczących równości płci oraz równości szans. Po premierze spektaklu "Open Stage" odbyło się spotkanie naszej grupy projektowej ze zgromadzoną w sali lokalną młodzieżą, podczas którego opowiedzieliśmy naszym gościom o naszym projekcie, naszych krajach oraz programie Erasmus+ a także porozmawialiśmy o ich odczuciach wynikających z obejrzenia naszego spektaklu
Na zaproszenie naszej grupy projektowej w zajęciach tanecznych udział wzięli przedstawiciele Zespół Pieśni i Tańca Swojacy W trakcie zajęć nauczyliśmy się tańczyć tańce kultywowane od wieków w Małopolsce i regionie tarnowskim oraz zapoznaliśmy się z ich sposobem opowiadania poprzez taniec o swojej regionalnej tożsamości, wrażliwości, kulturze. Wspólnie zastanowiliśmy się jaką rolę w kulturze oraz budowaniu tożsamości Małopolski i Tarnowa ale także naszych regionów (w Portugalii, Macedonii, Rumunii, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Polsce) odgrywa taniec, porozmawialiśmy o tańcu jako jednym ze sposobów na wyrażanie swojej emocjonalności, pokonywanie różnorodnych ograniczeń a także budowaniu lokalnej społeczności/wspólnoty.
Pracując w międzynarodowych grupach opracowaliśmy mapę szans i mapę zagrożeń odnoszących się do zagadnienia równości płci w kontekście naszego funkcjonowania w różnych przestrzeniach życia: rodzinnej, edukacyjnej, zawodowej, związanej z realizacją własnych zainteresowań i pasji itp. Na dużych kartach papieru stworzyliśmy w formie graficznej mapy: szans i zagrożeń dotyczących zagadnień równości płci. Po ukończeniu pracy każda grupa zaprezentowała swoją grafikę oraz szczegółowo omówiła jej przekaz wraz ze wskazaniem konkluzji, wniosków, zaleceń i referencji.
Nie często się zdarza, aby w miejscu realizacji wymiany młodzieży odbywał się koncert muzyki symfonicznej W trakcie wymiany młodzieży "Open Stage" to właśnie się wydarzyło Cała nasza 42 osobowa grupa miała możliwość wysłuchać koncertu Orkiestry Muzyków z Ukrainy pod batutą Martyny Zych
Odwiedziliśmy też (Rita -Portugalia, Pavel - Republika Czeska, Michał i Adam - Polska) RDN Małopolska, najprężniej działające radio w regionie, aby opowiedzieć o wymianie młodzieży "Open Stage", programie Erasmus+ oraz zaprosić mieszkańców regionu tarnowskiego na premierę musicalu/teatru tańca przygotowywanego przez naszą 42 osobową międzynarodową grupę projektową. P.S. wielkie podziękowania dla Pani redaktor Marii Polczak za stworzenie naszemu projektowi możliwości rezonowania na cały region
Sprawdź jak przebiegła nasza wizyta w RDN Małoplska -->