top of page
IMG_2392.JPG

Variety of ideas! Shared house!

Projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Młodzieżowych Art w ramach programu Erasmus+, przy wsparciu finansowym pochodzącym
z Programu Erasmus+ / Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji z siedzibą w Warszawie. W wymianie młodzieży udział wzięła młodzież z Polski, Rumunii, Bułgarii, Hiszpanii, Republiki Czeskiej, Włoch i Portugalii (w sumie 42 osoby). Projekt odbył się w dniach 5-12.07.2022 w Centrum Kultury Wsi Polskiej
w Wierzchosławicach. 

 
 
 

 

Premiera spektaklu “Kiedy umiera stare drzewo - płacze stary las, kiedy umiera stary Cygan - płaczą wszystkie gwiazdy” w którym ukazaliśmy piękno i tajemniczość romskiej tradycji, kultury, zwyczajów, a także podjęliśmy tematykę dotyczącą przeciwdziałania rasizmowi i dyskryminacji to najważniejsze osiągnięcie projektu "Variety of ideas! Shared house!".

W spektaklu wykorzystaliśmy całe spektrum wiedzy jakie nabyliśmy w trakcie wymiany młodzieży w temacie Romów.

️Naszą publiczność stanowili znajomi i rodziny członków polskiej grupy, osoby współtworzące i sympatyzujące ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalno-Młodzieżowych Art, zaproszeni przez nas mieszkańcy Tarnowa, lokalna społeczność gminy Wierzchosławice oraz okolicznych miejscowości. Po spektaklu opowiedzieliśmy zgromadzonej publiczności o naszym spektaklu, projekcie, naszych organizacjach i krajach, programie Erasmus+ a także zaprezentowaliśmy nasze reportaże z wizyty w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Porozmawialiśmy również na temat przekazu naszego spektaklu.

W ramach sesji "Magiczny Świat Romów" realizowanej w trakcie wymiany młodzieży "Variety of ideas! Shared house!" odwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne w Tarnowie w Tarnowie gdzie usytuowana jest stała wystawa poświęcona Romom. 

 

W trakcie naszej wizyty w Muzeum Etnograficznym zostaliśmy oprowadzeni po wystawie przez jej autora Pana Adama Bartosza - polskiego etnografa, cyganologa, autor wystawy poświęconej Romom w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. W latach 1980–2012 Pan Adam Bartosz pełnił funkcję dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Jest specjalistą w dziedzinach: muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów.

Kolekcja romska znajdująca się w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie powstała w 1979 r., kiedy to zorganizowano tutaj pierwszą w Polsce wystawę o tematyce romskiej. Od tego czasu tarnowskie Muzeum Etnograficzne posiada dział poświęcony historii i kulturze Romów. Obecna wystawa (w swoim pierwotnym kształcie) została otwarta w kwietniu 1990 r. z okazji odbywającego się w Serocku pod Warszawą IV Kongresu Romów (Cyganów) i jest stałą ekspozycją historii i kultury Romów w Polsce, na tle ich dziejów europejskich. Wystawa mieści się w XVIII-wiecznym dworze, na którego zapleczu urządzana jest sezonowo jej plenerowa część złożona z wozów taborowych.

Podczas wymiany młodzieży "Variety of ideas! Shared house!" zgłębialiśmy wiele istotnych zagadnień dotyczących tematyki Romskiej a także spraw związanych z przeciwdziałaniem rasizmowi, oraz propagowaniu postaw tolerancji i otwartości na drugiego człowieka

Z wykorzystaniem rzutnika i dużego ekranu wspólnie obejrzeliśmy film “Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze (film z anglojęzycznymi napisami) opowiadający historię pierwszej romskiej poetki, której wiersze zostały spisane i przetłumaczone na język polski. Projekcja filmu stanowiła dla nas wprowadzenie oraz źródło inspiracji do dalszych aktywności realizowanych podczas wymiany młodzieży "Variety of ideas! Shared house!".

 

Program ERASMUS+

Po pierwsze EDUKACJA (POZAFORMALNA)

Po drugie INTEGRACJA

Po trzecie ZABAWA

Projekt "Variety of ideas! Shared house!" zrealizowany został przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Młodzieżowych Art we współpracy z organizacjami partnerskimi ze Słowacji, Republiki Czeskiej, Bułgarii, Rumunii, Portugalii, Włoch w dniach 5-12.07.2022 w Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach

bottom of page